HALLÓ MINTABOLT
SZÁMÍTÓGÉP, NOTEBOOK SZERVIZ: 20 / 9416-680
2600 Vác, Dr. Csányi L. krt. 29/a Tel: 27 / 313-380, 27 / 317-380 Fax: 27 / 511-382
Nyitvatartás: H-P: 08:00 - 17:00  Szo: 08:00 - 12:00           Mobil: 20 / 9317-380
  • Kezdőlap
  • SZERVIZ
    • HALLÓ MINTABOLT - Számítógép és notebook szerviz >
      • Szerviz árlista
      • Laptop takarítás, tisztítás
    • Telefon és fax szerviz
  • Használt termék
    • Notebook
    • Számítógép
  • Szolgáltatások
  • NOD32
    • Árlista
    • Megrendelés
    • Próbaverziók letöltése
  • Kapcsolat
  • Blog

Józan paraszti ész az informatikában

3/18/2015

 
Egyre több élelmiszerre lesz szüksége a világ egyre nagyobb lakosságának, ez mégsem jelent legyőzhetetlen problémát. A 100 évvel ezelőttihez képest egy átlagember többet és változatosabban eszik, miközben egyre kevesebb ember elő tudja állítani, közel ugyanakkora területen a szükséges mennyiséget a hamarosan 10 milliárdosra gyarapodó lakosságnak. Hogyan lehetséges ez?

Japán informatikai vállalatok feleslegessé váló gyárépületeiket előszeretettel alakítják át „salátagyárrá”, zöldségüzemmé (lásd Panasonic, Hitachi, Sony stb.), ahol gyakorlatilag számítógépek és robotok termesztik nekünk a tányérra valót. Dubaiban, a sivatag közepén van a világ legelső teljesen automatizált eperültetvénye egy acélcsarnokban, ahol a termesztést szintén számítógépek felügyelik, automata rendszerek öntöznek, szellőztetnek, illetve juttatnak ki tápanyagot, s emberi kézre csak a szüretkor van szükség.

Eközben Magyarországon is programozott és automatikus rendszer termel ipari mennyiségben gombát, rengeteg gazda földjét 2 centiméter pontosságot tartani képes automata traktorok szántják, gondozzák. Van olyan gazda, aki drónra szerelt elektrospektrométerrel méri a gabona cellulóztartalmát, hogy műtrágyát csak a szükséges helyre kelljen szórni. Ha valaki azt hiszi, hogy ez csak sci-fi, téved.

A fenti példák is szemléltetik, hogy manapság az informatikai és infokommunikációs eszközök szervesen beépültek a mezőgazdaságba, mint a nitrogén a helyesen művelt szántóföldbe. A gazdák nem nevezik informatikának vagy digitalizációnak a folyamatot, egyszerűen csak jelentős pénzt tudnak spórolni azzal, ha a termésük egy részét nem viszi el egy betegség, jelentős bevételhez jutnak akkor, ha nagyobb mennyiséget és jobb minőséget tudnak előállítani kevesebb munkával.

A trend nevet is kapott: precíziós gazdálkodás, amit még a legtöbb agronómus sem ismer egészen, de a lényege a költségcsökkentés, a hozamtöbblet és a környezetvédelem modern technológiával.

A precíziós gazdálkodás az informatikán, az infokommunikációs, digitális eszközökön, szoftvereken alapszik kiegészülve modern agrotechnikai eszközökkel. Ma már szenzorok, drónok, űrfelvételek adatait elemzik számítógépekkel a korszerű farmerek, s ezek segítségével állítják össze gazdálkodási terveiket. A méréseik adatait elemezve döntik el, hogy hová mennyit vessenek, mennyi növényvédő szert, tápanyagot juttassanak ki. A hozamtérképek, GPS koordináták, speciális térképjelek alapján a traktort is automatika kormányozza, a gépkezelő feladata gyakorlatilag csak annyi, hogy vigyázzon a járműre. Nem csoda, hogy exponenciálisan növekszik a Facebook-on a traktoros szelfik száma…

A precíziós gazdálkodással nincsenek átfedések a vetésnél, szépen zárulnak a sorok, mindenhová csak annyi műtrágya jut, amennyi éppen arra a négyzetcentiméterre szükséges. Betakarításkor csökken a szemszállításra váró szerelvények állásideje, hiszen már a kombájn számítógépe jelez a pótkocsis traktornak, aztán amikor melléér, teljesen átveszi az irányítását is, sőt, akár három együtt dolgozó kombájnt is vezérelhet egy tabletről egyetlen ember. A traktoros akár ki is szállhatna. Mindeközben a learatott termény nedvességtartalmát másodpercenként több százszor méri meg egy szenzor, mire a pótkocsi lebillenti a magokat a terményszárítónál, annak működését is beállítják a számítógépek. Aratás alatt pedig készülnek a digitális térképek, amiből a gazda pontosan látni fogja termőföldje adottságait, s egyben elkészül a következő év tápanyag-utánpótlási terve is. Nincs felesleges vetőmagvásárlás, vegyszerpazarlás, gázolaj-pocsékolás. High-tech a magyar szántóföldön!

Informatikai vállalkozások tucatjai álltak a mezőgazdaság szolgálatába, mára nem az az előny, ha valaki használ ilyen megoldásokat, hanem hátrányba kerülnek azok a gazdálkodók, akik nem adaptálják az új technológiákat. Az EU-s és a világpiacon ma már versenyképtelen egy olyan mezőgazdaság, ami elavult eszközökkel, magas költségek mellett csak közepes minőségű és mennyiségű terméket képes előállítani. A digitálisan felvértezett farmok olyan előnyre tesznek szert, amellyel szemben semmilyen piacvédő támogatási rendszer nem nyújthat védelmet.

Egy magyar mezőgazdasági dolgozó termelékenysége messze elmarad a nyugat-európai társakétól, de a szakadék akár tovább is nőhet, ha a magyar gazdáknak csak egy kis része változtat a szemléletén – derült ki múlt héten a PreGa - Watify – 400 fős agrárinformatikai konferencián. Az Agroinform.hu, Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) és a Nemzeti Agrárkamara (NAK) közös rendezvényén kiderült, hogy több ezer éves múltra visszatekintő mezőgazdaság és az alig 60 éves informatika kiválóan együttműködik. Az informatika csak a megoldást tudja szállítani, de a problémát a nyitott szemmel járó szakember tudja meghatározni.


Forrás: computerworld.hu

Egyszarvún lovagló microsoftos nindzsamacskától őrült meg a net

3/13/2015

 
Azt, hogy a netes közösség a legkülönbözőbb furcsa vagy vicces dolgokat képes napok alatt felkapni és közröhej tárgyává vagy éppen divatcikké tenni, közismert dolog. Az azonban, hogy egy a Microsoft berkeiből származó alkotás nem előbbi, hanem utóbbi kategóriába essen, és a net polgárai elkezdjenek megőrülni érte, igazán kivételszámba megy.

Márpedig a napokban éppen ezt történt, illetve történik: a beszámolók szerint ugyanis netszerte tömegek szeretnének egy példányt szerezni abból a furcsa matricából, ami az elmúlt hetekben bukkant fel a Microsoft főhadiszállásán. Az öntapadós grafika egy teljesen szürreális helyzetet: egy tüzet okádó egyszarvún lovagló nindzsamacskát ábrázol, ami a kezében egy a Windows régi logóját idéző, de már az új Xbox és Windows logóval díszített zászlót tart.

Picture
A nagy népszerűségre tekintettel a matricát állítólag a Microsoft elkezdte árulni online boltjában is - ahonnan azonban időközben levette. Az, hogy ennek oka az óriási kereslet miatt kifogyott készletek vagy valami más volt -e, egyelőre még nem lehet tudni.

Mindenesetre aki szeretne maga is példányra szert tenni a nindzsamacskás matricából, az itt tud belőle rendelni. Aki pedig sajnálja a pénzt erre, de nem akar kimaradni az őrületből, az innen tud egy, a furcsa párost ábrázoló háttérképet a gépére letölteni.


Forrás: pcforum.hu

Tavaszi laptop takarítás, május 29-ig 10-15% kedvezménnyel!

3/6/2015

 
Bizonyos időközönként minden laptopnak, számítógépnek szüksége van karbantartásra. Használattól függően 1-2 évente (extrémebb esetben néhány havonta) mindenképpen érdemes szakszervizbe vinni, ahol kitakarítják, portalanítják az eszközt. Sajnos az emberek nagy része elodázza ezt a kényes műveletet és utána fizetik meg az árát súlyosan.

Az alábbi képen látható porfüggöny nehezítette a meleg levegő kiáramlását, felesleges melegedést okozva a laptopnak.
Picture
Rengeteg negatív példával találkoztunk az évek során, hogy NEM szabad laptopot takarítani. Sokan azt hiszik elég csak egy nagynyomású spray-vel oldalról befújni, kijön a por és kész is van a művelet. Igen, tudjuk, valaki így dolgozik... Az illetők csak arra nem gondolnak, hogy az évek alatt lerakódott porcicák ezzel a módszerrel nem jutnak a szabadba, összeállnak és akár meg is akaszthatják a ventilátort, ami a hűtés leállását okozhatja.

A szervizünkbe bekerülő gépek alaplapig szétszedésre kerülnek (gépfüggő). Alapos takarításra kerül a ventilátor, a hűtőcső és ezek után következik a processzor és a videókártya (
amennyiben van) pasztázása, hűtőpad cseréje, mivel az idő során a gyári kenőanyag bekeményedik és veszít hővezető képességéből.

Melegszik a gépe? Régen vagy soha nem volt kitakarítva laptopja? Ne húzza sokáig, mert a gép sem fogja!

    Archív

    October 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    October 2014
    September 2014
    April 2014
    February 2014
    November 2013

    Kategóriák

    All
    Gmk
    Hallo
    Irodabútor
    Laptop
    Mintabolt
    Notebook
    Papír
    Por
    Számítástechnika
    Számítógép
    Szerviz
    Távbeszélő
    Telegráf
    Vác
    Ventillátor

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.